Sıfır Atık Sokağı

Atıksız Sokak Projesi;

Kadıköy genelinde atık toplama çalışmalarımızın sonuçları hakkında veri elde etmek, atık toplama yöntemimizi değiştirerek atık toplama oranlarında yaşanan farkı ölçümlemek, Atıksız Yaşam Standartlarına uygun etkin ve sürdürülebilir bir toplama sistemi geliştirmek amacıyla başladığımız Atıksız Yaşam Hareketi projesidir.

Sıfır Atık Çalışmaları kapsamında 600 kişilik nüfusa sahip Zühtüpaşa Mahallesi, Asım Us Sokak pilot Sıfır Atık Sokağı olarak belirlenmiştir. Atıksız yaşam standartlarına uygun etkin ve sürdürülebilir bir toplama sistemi geliştirmek amacı ile hayata geçirilen çalışma kapsamında sokaktaki 21 binada tüm geri kazanılabilir ve evsel nitelikli atıklar saha ekiplerimiz tarafından toplanarak, atık miktarları ölçümlenmiştir. Daha sonra sokak için hazırlanan atık toplama takvimi tüm sokak sakinlerine kapıdan dağıtılmış, apartmanlara ambalaj, cam ambalaj, organik atık toplama kutuları yerleştirilmiştir.

 

 

Sokaktan her gün; 551 kg evsel atık, 110 kg geri dönüştürülebilir atık toplanmaktadır.

Geri dönüşüm oranı: %16

Hedeflerimiz;

- Proje öncesi belirlenen atık karakterizasyonunun iyileştirilmesi

- Bilgilendirme çalışmaları ile birlikte çevresel duyarlılığın sokak genelinde yaygınlaştırılması

- Toplama sistemine dahil olmayan binaların ilçe toplama sistemine dahil edilerek, geri dönüşümü mümkün olan atık toplama miktarının arttırılması ve buna bağlı olarak evsel atık miktarının azaltımının sağlanması

Bu hedefler doğrultusunda sokak genelinde; Atıksız Yaşam Adımlarını sokak sakinlerimizle birlikte uygulayabileceğimiz farkındalık çalışmaları ve bilgilendirme etkinlikleri düzenlenmektedir. Çöpümüzü azaltmak mümkün mü, Çöpe ne atıyoruz, Attığımız şey geri dönüşüme atılabilir mi,  çöpe atmak yerine başka bir amaçla kullanılabilir mi? satın aldığımız noktada tükettiğimiz her şeyin atık haline geleceğinin farkında mıyız vb. soruları birlikte sorduğumuz ve cevaplarını aradığımız bilgilendirme çalışmalarımız ile tüm sokak sakinlerine ulaşmayı amaçlıyoruz.

Çöp depeolama alanlarına giden atık miktarını azaltma çalışmalarımızda en etkili olacağını düşündüğümüz adım; organik atıkların kompostlaştırılması adımıdır. Görülmektedir ki evsel atık miktarlarımızın büyük bir çoğunluğu organik atıklardan oluşmaktadır, organik atıkları ilk kez evlerden kaynağında ayrı toplayarak kompostlaştırma çalışması yapacağımız Asım Us Sokakta sokak sakinlerinin projeye katkısı çok değerlidir.


Atıksız Yaşam Sokağı Tanıtım Videosu


Atıksız Yaşam Sokağı Nedir?