BAK Kadıköy

BAK Kadıköy

afet.kadikoy.bel.tr

Kadıköy Belediyesi olarak 2000 yılında başlattığımız Afet Yönetim Projesi ve 2005 yılında kurulan Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı İstanbul’u bekleyen deprem tehlikesini de önceleyerek afetler ile mücadelede yürüttüğü çalışmalarda risk yönetimini esas almıştır. Bu sebeple sürekli uluslararası gelişmeleri takip edip yeni projeler geliştirmektedir.


Temel İlkyardım Eğitimi

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı üyeleri 2011 yılında Sağlık Bakanlığından Onaylı “Temel İlkyardım Eğitimi” gerçekleştirilmiş olup, eğitim sonunda sınava giren ekip üyeleri yine Sağlık Bakanlığı onaylı “İlkyardımcı Sertifikası” almaya hak kazanmışlardır.

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı üyeleri ilk olarak 2011 yılında Sağlık Bakanlığı onaylı “Temel İlkyardım EğitimiSağlık Bakanlığı onaylı “İlkyardımcı

Sertifikaların güncelleme eğitimleri her üç yılda bir gerçekleştirilmekte olup 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilen “Temel İlkyardım Güncelleme Eğitimi”ne ise 11 kişi katılım sağlamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimi

“Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimi” İstanbul Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından İstanbul’daki ilçe belediyeleri bünyesinde kurulan arama ve kurtarma takımlarının personellerine zorunlu hale getirilmiştir.

1.Seviye Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimini 2019 yılında alan ekibimiz, 2.Seviye Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimini de İstanbul İl Afet Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nün Yeşilköy’de bulunan eğitim biriminde 16-20 Kasım 2020 tarihleri arasında tamamlamıştır.

5 gün devam eden söz konusu eğitime Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı ekip üyelerinden 22 kişi katılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 


Afet Farkındalık Eğitmen Eğitimi

İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 22-24 Ekim 2020 tarihleri arasında Ankara Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezinde ( AFADEM) düzenlenen “Afet Farkındalık Eğitmen Eğitimi” kursuna Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı BAK-Kadıköy eğitmenlerinden 4 kişi katılmıştır.


OPERASYONLAR

Elazığ Depremi

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’ın Sivrice İlçesinde 6,8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir.

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı, 15 kişilik ilk ekip ile AFAD’ ın koordinesinde uçak ile 12 kişilik ikinci ekip de 1 adet tam donanımlı 4×4 Kamyon, 1 adet personel nakil aracı ile karayolundan afet bölgesine hareket etmiştir.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda Elazığ Merkez, Sürsürü Mahallesi’nde bulunan Dilek Apartmanı enkazında görev alan Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmiş ve enkazda hayatını kaybeden 9 kişiye ulaşmıştır. Arama Kurtarma Ekibi aynı zamanda Elazığ Merkez’de bulunan Kültür Park’ta çadır kurulumuna yardım etmek ve Kadıköy Belediye Başkanlığı tarafından başlatılan “Kadıköy Paylaşıyor” Yardım Kampanyası ile 26 ve 27 Ocak 2020 tarihlerinde Elazığ’a ulaşan ve gıda, giysi, battaniye, gibi yardımların ilgili yerlere ulaşmasını koordine etmek gibi faaliyetlerde de bulunmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

İzmir Depremi

30 Ekim 2020 tarihinde Ege Deniz’i Seferihisar’da 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı, 24 kişilik ekip olarak 1 adet tam donanımlı 4×4 Kamyon, 1 adet personel ve malzeme nakil aracı ve yine personel nakili için 1 adet otobüs ile karayolunda gitmek üzere afet bölgesine hareket etmiştir.

İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile iletişime geçerek Bayraklı İlçesi’nde bulunan 8 katlı ve 52 daireli Rıza Bey Apartmanı enkazında çalışmalarına başlamıştır. Çalışmaları sürdüren Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı ekip üyeleri, deprem meydana geldikten sonraki 91. saatte 4 yaşındaki Ayda Gezgin'in sesini duymuş ve kendisine ulaşarak enkaz altından çıkarılmasına yardım etmiştir. Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımının çalışmalarını kesintisiz sürdürdüğü İzmir Bayraklı İlçesinde 8 kat ve 52 daire bulunan Rıza Bey Apartmanı enkazından 16 kişi canlı,  25 kişi de hayatını kaybetmiş olarak çıkarılmıştır.