Ekolojik Yaşam ve Çevre Festivali 2018

İlçemizde 5 Haziran Dünya Çevre Günü Göztepe Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilen “Kentte Ekolojik Yaşam” temalı Kadıköy Çevre Festivali ile kutlanmaktadır.  Çevre Festivali, katılımcı bir anlayışla doğayı odağına alan tüm bileşenleri bir araya getirmekte olup, bütün demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, platform ve inisiyatiflerin katılımına açık olan, doğayı korumak için emek veren tüm bileşenlerin yan yana durduğu bir atmosferde gerçekleştirilmektedir.

Katılımcı kurumların stantları ile yer aldığı festival programı yine katılımcılarla birlikte oluşturulmakta ve program genelinde atölye, söyleşi, tiyatro, film gösterimi, kitap okuma, drama, sergi, konser gibi çok sayıda etkinlik yer almaktadır. Tüm İstanbullulara “doğaya emek verenlerle” buluşma imkanı sağlayan ve her yaştan katılımcının ekolojik yaşama dair deneyimlerini geliştirebileceği etkinlikler sunan festivalimizi 2017 yılından beri her yıl yaklaşık 20.000 kişi ziyaret etmektedir.

Kadıköy Çevre Festivali 31 Mayıs- 3 Haziran 2018 tarihleri arasında Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda ikinci yılında doğadan yana tüm kurumları ve kişileri yeniden bir araya getirdi.

"Marmara Denizi ve Biyolojik Çeşitliliği" konusunun öne çıkarıldığı stantlar ve etkinlikler tüm İstanbullulara 4 gün boyunca doğaya emek verenlerle buluşma ve ekolojik yaşam için adımlar atma fırsatı sundu. Her yaştan ziyaretçinin ekolojik yaşama dair deneyimlerini geliştirebileceği festival kapsamında katılımcılar stantlarında ekolojik yaşam deneyimlerini ve çalışmalarını paylaştı. Küçük çevreciler için gün boyu süren atölyeler, drama eşliğinde kitap okumaları ve oyunlar oynanmış olup çevreye duyarlı üretici kurumların geri dönüşüm, iklim, enerji ve su tasarrufu konularında hazırlamış oldukları tiyatrolar sergilendi.

2018 Çevre Festivali'ne 18067 kişi katılım sağlamış, 7000 bez çanta, 2000 matara, 5000 şapka, 2000 magnet ve 20.000 broşür dağıtılmıştır.